Aktivní uhlí

Aktivní uhlí
Aktivní uhlí (AU) je nejstarším a nejpoužívanějším vodárenským sorbentem.

Filtrace sloupcem AU je vhodná především na sorpci organických i anorganických nepolárních látek, včetně biologicky odbouratelného organického uhlíku. AU příznivě ovlivňuje senzorické vlastnosti pitné vody. Snižuje koncentrace nejen mnoha organických kontaminantů vč. vodních organismů a jejich metabolitů, ale i těžkých kovů, chloru a jeho organických sloučenin. AU zachovává původní (přírodní) minerální složení vody a tím i její biogenní hodnotu.

Důvod vysoké a mnohostranné účinnost AU je v jeho struktuře. AU je prostoupeno miliony jemných pórů a kapilár s aktivní plochou v rozmezí 800-1200 m2.g-1 Jedna kávová lžička aktivního uhlí tak představuje plochu jednoho fotbalového hřiště. Tento vnitřní povrch dává aktivnímu uhlí jedinečnou schopnost sorbovat široký rozsah složek z kapalné (i plynné) fáze. Podstatou účinků aktivního uhlí je fyzikální adsorpce, založená na působení van der Waalsových sil na povrchu AU (adsorbentu).

Jestliže molekuly adsorbátu nezůstávají pouze na povrchu, ale vnikají až do struktury adsorbentu – někdy až mezi atomy jeho krystalové mřížky – dochází mezi molekulami adsorbátu a povrchem adsorbentu až k  chemické reakci. Takto vzniklá vazba je proto mnohem silnější než při fyzikální adsorpci. Tento druhý základní typ adsorpce se nazývá chemisorpce.

Dechlorace (reakce s chlorem) na aktivním uhlí je obvykle popisována jako chemická reakce:

C + 2HClO  →  CO2 + 2H+ + 2Cl-.

Dechlorace vody na AU probíhá lépe na vodě o nižší teplotě. Teplou vodu při vysokých průtocích je výhodnější dechlorovat jinou technologií. Bakteriostaticky ošetřené aktivní uhlí je použito ve všech filtrech Dionela a vložkách filtru Oasa.

Odeslat článek známému   Vytisknout